MailChimp for WordPress - en to id_ID translation catalogue (278 entries)

en: %s checkout
id_ID: %s bayar

en: %s: License Settings
id_ID: Pengaturan lisensi

en: %sRenew your license now%s.
id_ID: %sPerbarui lisensi anda sekarang%s.

en: (PRO ONLY)
id_ID: (HANYA PRO)

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
id_ID: (nonaktifkan lisensi anda jadi anda bisa mengaktifkannya pada website WordPress lainnya)

en: (leave empty to hide)
id_ID: (kosongkan untuk menyembunyikan)

en: (optional)
id_ID: (opsional)

en: (or leave empty)
id_ID: (atau kosongkan)

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
id_ID: Apakah anda tahu bahwa anda bisa mengubah lisensi anda?

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
id_ID: Lisensi anda akan kadaluarsa dalam %d hari, apakah anda ingin memperpanjangnya?

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
id_ID: <b>Perhatian!</b> Anda menahan permintaan eksternal dimana anda tidak bisa mendapatkan %s perubahan. Silahkan tambahkan %s sampai %s.

en: <strong>Welcome to MailChimp for WordPress Pro!</strong> We transfered the settings you set in the Lite version, you can safely <a href="%s">deactivate it now</a>.
id_ID: <strong>Selamat datang ke MailChimp Pro untuk WordPress!</strong> Kami telah memindahkan pengaturan yang anda buat pada versi Lite, anda dapat <a href="%s">nonaktifkan sekarang</a>.

en: ACTIVE
id_ID: AKTIF

en: AJAX forms
id_ID: formulir AJAX

en: API Settings
id_ID: Pengaturan API

en: Activate License
id_ID: Aktivasi Lisensi

en: Add a new field
id_ID: Tambah bidang baru

en: Add the checkbox to these forms
id_ID: Tambah kotak centang ke formulir ini

en: Add to form
id_ID: Tambah ke formulir

en: Adds various sign-up methods to your website.
id_ID: Menambahkan berbagai metode pendaftaran ke situs Anda.

en: After the additional information
id_ID: Setelah informasi tambahan

en: After the billing details
id_ID: Setelah detail tagihan

en: All
id_ID: Semua

en: Already subscribed
id_ID: Telah berlangganan

en: Alter the visual appearance of the form by applying CSS rules to %s.
id_ID: Ubah tampilan visual formulir dengan menerapkan aturan CSS ke %s.

en: Any settings you specify here will override the <a href="%s">general form settings</a>. If no setting is specified, the corresponding general setting value will be used.
id_ID: Pengaturan apasaja yang anda sebutkan disini akan membawa ke <a href="%s">setelan awal formulir<a/>. Jika tidak ada pengaturan yang disebutkan, setelan awal yang direkomendasikan akan digunakan.

en: Aug
id_ID: Agu

en: Back to general form settings
id_ID: Kembali ke pengaturan bentuk dasar

en: Blue Theme
id_ID: Tema Biru

en: BuddyPress registration
id_ID: Registrasi BuddyPress

en: Button text
id_ID: Teks tombol

en: CONNECTED
id_ID: TERHUBUNG

en: Checkbox
id_ID: Kotak centang

en: Checkbox Settings
id_ID: Pengaturan Kotak Centang

en: Checkbox label text
id_ID: Teks label kotak centang

en: Checkbox settings
id_ID: Pengaturan kotak centang

en: Checkboxes
id_ID: Kotak Centang

en: Checkout
id_ID: Bayar

en: Choose the position for the checkbox in your WooCommerce checkout form.
id_ID: Pilih posisi kotak centang di formulir kasir WooCommerce Anda.

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Comment form
id_ID: Formulir komentar

en: Couldn't create the stylesheet. Manually add the generated CSS to your theme stylesheet or use a plugin like <em>%s</em>.
id_ID: Tidak bisa membuat stylesheet. Masukkan secara manual CSS ke dalam stylesheet tema anda atau gunakan sebuat plugin seperti <em>%s</em>.

en: Create New Form
id_ID: Buat Formulir Baru

en: Create beautiful form themes with ease.
id_ID: Buat bentuk tema yang cantik dengan mudah.

en: Current URL
id_ID: URL saat ini

en: Current user ID
id_ID: ID pengguna saat ini

en: Custom
id_ID: Khusus

en: Custom Color Theme
id_ID: Tema Warna Khusus

en: Dark Theme
id_ID: Tema Gelap

en: Deactivate License
id_ID: Nonaktifkan lisensi

en: Dec
id_ID: Des

en: Default Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir Default

en: Default MailChimp settings
id_ID: Pengaturan MailChimp default

en: Default Messages
id_ID: Pesan Default

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Displays one of your MailChimp for WordPress sign-up forms
id_ID: Menampilkan salah satu formulir pendaftaran MailChimp untuk WordPress anda

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
id_ID: Menampilkan formulir pendaftaran MailChimp for Wordpress Anda

en: Do you enjoy this plugin?
id_ID: Apakah anda menikmati plugin ini?

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: EXPIRED
id_ID: KEDALUWARSA

en: Each subscribing to one or multiple MailChimp lists.
id_ID: Setiap berlangganan pada satu atau beberapa daftar MailChimp.

en: Edit Form
id_ID: Edit Formulir

en: Email address
id_ID: Alamat email

en: Email address:
id_ID: Alamat email:

en: Enable AJAX form submission?
id_ID: Aktifkan pengiriman formulir AJAX?

en: End date can't be before the start date
id_ID: Tanggal berakhir tidak boleh sebelum tanggal mulai

en: Enjoying this plugin? <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Pro</a> for an even better plugin, you will love it.
id_ID: Suka dengan plugin ini? <a href="%s"> Tingkatkan ke MailChimp Pro untuk WordPress</a> untuk plugin yang lebih baik, anda akan mencintainya.

en: Every form interaction is logged and visualised in insightful charts.
id_ID: Setiap interaksi formulir masuk dan terlihat pada wawasan grafik.

en: Example: %s
id_ID: Contoh: %s

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
id_ID: Gagal untuk mengaktivasi lisensi anda, key lisensi anda mungkin salah.

en: Failed to deactivate your %s license.
id_ID: Gagal untuk menonaktifkan lisensi %s anda.

en: Failed to renew MailChimp cache - please try again later.
id_ID: Gagal Memperbarui cache MailChimp - silahkan coba lagi

en: First name of the current user
id_ID: Nama depan pengguna saat ini

en: Form
id_ID: Formulir

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir

en: Form Settings & Messages
id_ID: Pengaturan & Pesan Formulir

en: Form Styling
id_ID: Pengaturan Gaya Formulir

en: Form saved.
id_ID: Bentuk tersimpan.

en: Form updated.
id_ID: Bentuk terubah.

en: Form usage
id_ID: Bentuk pemakaian

en: Form:
id_ID: Formulir:

en: Forms
id_ID: Formulir

en: Forms do not require a full page reload.
id_ID: Formulir tidak membutuhkan loading sehalaman penuh.

en: From
id_ID: Dari

en: General error
id_ID: Kesalahan umum

en: General form settings
id_ID: Pengaturan formulir umum

en: Generated HTML
id_ID: HTML yang dihasilkan

en: Given email address is already subscribed, thank you!
id_ID: Alamat email yang diberikan telah berlangganan, terima kasih!

en: Given email address is not subscribed.
id_ID: Email yang diberikan belum berlangganan.

en: Green Theme
id_ID: Tema Hijau

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
id_ID: Tag HTML seperti %s dapat digunakan di teks label.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
id_ID: Tag HTML seperti %s dapat digunakan di bidang pesan.

en: Hide form after a successful sign-up?
id_ID: Sembunyikan formulir setelah berhasil mendaftar?

en: I am using MailChimp for WordPress by @DannyvanKooten - it is great!
id_ID: Saya menggunakan MailChimp untuk WordPress dari @DannyvanKooten - sangat hebat!

en: INACTIVE
id_ID: TIDAK AKTIF

en: IP Address
id_ID: Alamat IP

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
id_ID: Jika anda ingin me-loading style css yang standar, pilih "format style standar" atau pilih salah satu dari tema berwarna.

en: Inherit
id_ID: Mewarisi

en: Initial value
id_ID: Nilai awal

en: Invalid CAPTCHA
id_ID: CAPTCHA tidak valid

en: Invalid email address
id_ID: Alamat email tidak valid

en: Label for
id_ID: Label untuk

en: Labels
id_ID: Label

en: Last Month
id_ID: Bulan Lalu

en: Last Quarter
id_ID: Kuartal Lalu

en: Last Week
id_ID: Minggu Lalu

en: Last Year
id_ID: Tahun Lalu

en: Last edited
id_ID: Terakhir diedit

en: Last name of the current user
id_ID: Nama belakang pengguna saat ini

en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
id_ID: Tinggalkan sebuah %s komentar plugin pada WordPress.org

en: Leave empty for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
id_ID: Kosongkan jika tidak ingin dialihkan. Sebaliknya, gunakan URL lengkap (absolut), termasuk <code>http://</code>.

en: License Key
id_ID: Key Lisensi

en: License status
id_ID: Status lisensi

en: Light Theme
id_ID: Tema Cerah

en: List
id_ID: Daftar

en: List choice
id_ID: Daftar pilihan

en: List(s)
id_ID: Daftar

en: Lists this form subscribes to
id_ID: Daftar yang digunakan untuk formulir berlangganan ini

en: Load form styles (CSS)?
id_ID: Muat gaya formulir (CSS)?

en: Load some default CSS?
id_ID: Muat sejumlah CSS default?

en: Log
id_ID: Masuk

en: Looking for help?
id_ID: Butuh bantuan?

en: MailChimp & License
id_ID: MailChimp dan Lisensi

en: MailChimp & Plugin License Settings
id_ID: Pengaturan Lisensi MailChimp dan Plugin

en: MailChimp API Settings
id_ID: Pengaturan API MailChimp

en: MailChimp Data
id_ID: Data MailChimp

en: MailChimp Lists
id_ID: Daftar MailChimp

en: MailChimp Settings
id_ID: Pengaturan MailChimp

en: MailChimp Sign-Up Form
id_ID: Formulir Daftar MailChimp

en: MailChimp for WP Form
id_ID: Formulir MailChimp untuk WP

en: MailChimp for WordPress - Error
id_ID: MailChimp for WordPress - Galat

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
id_ID: MailChimp untuk WordPress sedang membutuhkan terjemahan. Apakah plugin belum berbahasa anda atau apakah anda melihat banyak kesalahan pada terjemahan? Untuk membantu kami cukup mudah! Langsung aja masuk ke <a href="%s"> proyek terjemahan dan klik "bantu terjemahkan"</a>.

en: MailChimp settings for checkboxes
id_ID: Pengaturan MailChimp untuk kotak centang

en: Make sure to look at the <a href="%s">MailChimp for WordPress documentation</a>, the plugin <a href="%s">FAQ</a> or use the <a href="%s">support forums</a> on WordPress.org.
id_ID: Pastikan untuk membaca <a href="%s"> dokumentasi MailChimp untuk WordPress</a>, plugin <a href="%s">FAQ</a> atau gunakan <a href="%s">Forum bantuan</a> pada WordPress.org.

en: May
id_ID: Mei

en: Merge variables:
id_ID: Gabung variabel:

en: Messages
id_ID: Pesan

en: MultiSite forms
id_ID: Formulir MultiSitus

en: MultiSite registration
id_ID: Registrasi beberapa website

en: NOT CONNECTED
id_ID: TIDAK TERHUBUNG

en: New MailChimp Sign-Up
id_ID: Daftar MailChimp Baru

en: New Sign-Up
id_ID: Daftar Baru

en: Newsletter
id_ID: Nawala

en: No
id_ID: Tidak

en: No MailChimp list(s) selected yet.
id_ID: Belum ada daftar MailChimp yang dipilih.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
id_ID: Tidak ada daftar ditemukan, <a href="%s">apakah Anda terhubung ke MailChimp</a>?

en: No lists were found in your MailChimp account
id_ID: Tidak ada daftar ditemukan di akun MailChimp Anda

en: No subscribe requests found.
id_ID: Tidak ditemukan permintaan berlangganan

en: Not subscribed
id_ID: Tidak berlangganan

en: Oct
id_ID: Okt

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
id_ID: Ups. Sepertinya ada yang salah. Silakan coba lagi nanti.

en: Optional Settings
id_ID: Pengaturan Pilihan

en: Order
id_ID: Pesan

en: Other Form
id_ID: Formulir lainnya

en: Other errors
id_ID: Kesalahan lainnya

en: Other fields
id_ID: Bidang lainnya

en: Paste your license key here, as found in the email receipt.
id_ID: Cantumkan key lisensi anda disini, yang terdapat pada email anda.

en: Please complete the CAPTCHA.
id_ID: Silakan lengkapi CAPTCHA.

en: Please enter a license key in the field below first.
id_ID: Silahkan masukkan lisensi pada kolom dibawah terlebih dahulu.

en: Please fill in the required fields.
id_ID: Silakan isi bidang yang diperlukan.

en: Please make sure the plugin is connected to MailChimp. <a href="%s">Provide a valid API key.</a>
id_ID: Harap pastikan plugin telah terkoneksi pada MailChimp. <a href="%s">Sediakan API key yang aktif.</a>

en: Please provide a valid email address.
id_ID: Silakan masukkan alamat email yang valid.

en: Please select a list to subscribe to in the <a href="%s">checkbox settings</a>.
id_ID: Silakan pilih daftar untuk berlangganan di <a href="%s">pengaturan kotak centang</a>.

en: Please select the sign-up form you'd like to show here in the <a href="%s">widget settings</a>.
id_ID: Silahkan pilih formulir pendaftaran yang ingin anda tampilkan disini pada  <a href="%s">setelah widget</a>

en: Red Theme
id_ID: Tema Merah

en: Redirect to URL after successful sign-ups
id_ID: Alihkan ke URL setelah berhasil mendaftar

en: Registration
id_ID: Registrasi

en: Registration form
id_ID: Formulir registrasi

en: Renew MailChimp lists
id_ID: Perbarui daftar MailChimp

en: Renewed MailChimp cache.
id_ID: Perbarui cache MailChimp

en: Replace interest groups?
id_ID: Gantikan grup kesukaan?

en: Replaced with a captcha field.
id_ID: Diganti dengan bidang captcha.

en: Replaced with the current date (yyyy/mm/dd eg: %s)
id_ID: Diganti dengan tanggal saat ini (yyyy/mm/dd cth: %s)

en: Replaced with the current site language, eg: %s
id_ID: Diganti dengan bahasa situs saat ini, cth: %s

en: Replaced with the current time (hh:mm:ss eg: %s)
id_ID: Diganti dengan waktu saat ini (hh:mm:ss cth: %s)

en: Replaced with the form response (error or success messages).
id_ID: Diganti dengan respons formulir (pesan galat atau sukses).

en: Replaced with the logged in user's email (or nothing, if there is no logged in user)
id_ID: Diganti dengan email pengguna yang masuk (atau kosong, apabila tak ada pengguna yang masuk)

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
id_ID: Diganti dengan jumlah pelanggan pada daftar yang dipilih

en: Replaced with the visitor's IP address
id_ID: Diganti dengan alamat IP pengunjung

en: Replaced with the visitor's email (if set in URL or cookie).
id_ID: Diganti dengan email pengunjung (jika diatur di URL atau cookie).

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Request error: "%s"
id_ID: Permintaan error: "%s"

en: Required field missing
id_ID: Bidang yang diperlukan belum diisi

en: Required field?
id_ID: Bidang diperlukan?

en: Required form settings
id_ID: Pengaturan formulir yang diperlukan

en: Review the plugin on your blog and link to <a href="%s">the plugin page</a>.
id_ID: Tulis komentar tentang plugin pada blog anda dan hubungkan ke <a href="%s">halaman plugin</a>

en: Save Form
id_ID: Simpan Bentuk

en: Save all changes
id_ID: Simpan semua perubahan

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
id_ID: Pilih "ya" apabila kotak centang muncul di tempat yang aneh.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
id_ID: Pilih "ya" jika Anda ingin orang untuk mengonfirmasi alamat email mereka sebelum berlangganan (dianjurkan)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
id_ID: Pilih "yes" jika anda ingin mengupdate pelanggan yang sudah ada dengan data yang dikirimkan

en: Select "yes" if you want to use AJAX (JavaScript) to submit forms.
id_ID: Pilih "ya" apabila Anda ingin menggunakan AJAX (JavaScript) untuk mengirim formulir.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
id_ID: Pilih "ya" untuk menyembunyikan bidang formulir setelah berhasil mendaftar.

en: Select Color
id_ID: Pilih Warna

en: Select MailChimp field..
id_ID: Pilih bidang MailChimp..

en: Select at least one list first.
id_ID: Pilih minimal satu daftar dahulu.

en: Select the form to show
id_ID: Pilih formulir untuk ditampilkan

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
id_ID: Pilih daftar berlangganan untuk orang yang memilih kotak centang.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
id_ID: Pilih siapa yang menjadi langganan dari daftar orang yang mengirimkan formulir.

en: Selecting a form will automatically add the sign-up checkbox to it.
id_ID: Memilih formulir akan menambahkan kotak centang daftar secara otomatis.

en: Send Welcome Email?
id_ID: Kirim Email Selamat Datang?

en: Send an email copy of the form data?
id_ID: kirim sebuah copian email atas data formulir?

en: Send the copy to this email:
id_ID: Kirimkan copian tersebut ke email ini:

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Show these lines:
id_ID: Tampilkan baris ini:

en: Sign me up for the newsletter!
id_ID: Daftarkan saya untuk nawala!

en: Sign up
id_ID: Daftar

en: Sign-Up Forms
id_ID: Formulir Daftar

en: Some differences with this free version of the plugin:
id_ID: Beberapa perbedaan dengan versi gratis pada plugin ini:

en: Source
id_ID: Sumber

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Styles Builder
id_ID: Pembuat gaya

en: Submit Button
id_ID: Tombol Kirim

en: Submit button
id_ID: Tombol Kirim

en: Subscribe
id_ID: Berlangganan

en: Subscribe / unsubscribe action
id_ID: Berlangganan / berhenti berlangganan

en: Subscribe / unsubscribe choice
id_ID: Pilihan berlangganan / berhenti berlangganan

en: Subscribed
id_ID: Telah berlangganan

en: Success
id_ID: Sukses

en: Successfully subscribed
id_ID: Berhasil berlangganan

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your e-mail inbox.
id_ID: Terima kasih, permintaan pendaftaran Anda berhasil! Silakan periksa kotak masuk email Anda.

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
id_ID: Terima kasih, permintaan pendaftaran anda berhasil! Silahkan cek kotak masuk pada email anda untuk konfirmasi.

en: The %sCSS Stylesheet%s has been created.
id_ID: Stylesheet CSS telah selesai dibuat.

en: The <a href="%s" target="_blank">plugin FAQ</a> lists the various CSS selectors you can use to target the different form elements.
id_ID: <a href="%s" target="_blank">plugin FAQ</a> menjelaskan berbagai selektor CSS yang dapat digunakan untuk menargetkan elemen formulir berbeda.

en: The plugin can only fetch a maximum of 100 lists from MailChimp, only your first 100 lists are shown.
id_ID: Plugin hanya dapat mengambil maksimal 100 daftar dari MailChimp, hanya 100 daftar yang ditampilkan.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
id_ID: Kata yang menunjukkan ketika sebuah alamat email berhasil berlangganan pada daftar yang terpilih.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
id_ID: Kata yang menunjukkan ketika sebuah alamat email salah diberikan.

en: There is an <a href="%s">affiliate program</a> as well.
id_ID: Ada <a href="%s">program afiliasi</a>juga.

en: This allows you to personalise your form or response messages.
id_ID: Ini mengizinkan anda untuk mengubah formulir anda atau merespon pesan.

en: This email was auto-sent by the MailChimp for WordPress plugin.
id_ID: Email ini dikirim oleh MailChimp untuk plugin WordPress secara otomatis.

en: This is the data that was sent to MailChimp:
id_ID: Ini adalah data yang dikirim ke MailChimp:

en: This message is only visible to administrators for debugging purposes.
id_ID: Pesan ini hanya terlihat oleh administrator untuk tujuan debugging.

en: This option is only available in MailChimp for WordPress Pro.
id_ID: Opsi ini hanya tersedia di MailChimp for Wordpress Pro.

en: This plugin has an even better premium version, you will absolutely love it.
id_ID: Plugin ini bahkan memiliki versi premium, anda pasti akan mencintainya.

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
id_ID: Plugin ini tidak dibuat oleh atau berafiliasi dengan MailChimp.

en: Tick "yes" if you want to receive an email with the form data for every sign-up request.
id_ID: Centang "yes" jika anda ingin menerima sebuah email dengan data formulir setiap kali ada permintaan pendaftaran.

en: Title:
id_ID: Judul:

en: To
id_ID: Ke

en: Today
id_ID: Hari Ini

en: Top Bar
id_ID: Bar Atas

en: Tweet about MailChimp for WordPress
id_ID: Tweet tentang MailChimp untuk WordPress

en: Type
id_ID: Tipe

en: Unsubscribe
id_ID: Berhenti Berlangganan

en: Unsubscribed
id_ID: Berhenti berlangganan

en: Update Form
id_ID: Ubah Bentuk

en: Update existing subscribers?
id_ID: Perbarui pelanggan yang ada?

en: Upgrade Now
id_ID: Tingkatkan sekarang

en: Upgrade to MailChimp for WordPress Pro
id_ID: Tingkatkan ke MailChimp for Wordpress Pro

en: Upgrade to Pro
id_ID: Tingkatkan ke Pro

en: Use the tool below to generate the HTML for your form fields.
id_ID: Gunakan alat di bawah untuk menghasilkan kode HTML untuk bidang formulir Anda.

en: Variables
id_ID: Variabel

en: View Demo
id_ID: Lihat Demo

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
id_ID: Ketika menggunakan metode berhenti berlangganan, kata inilah yang akan menunjukkan bahwa alamat email yang diberikan telah berhasil berhenti berlangganan dari daftar yang dipilih.

en: WooCommerce checkbox position
id_ID: Posisi kotak centang WooCommerce

en: Wrap in paragraph %s tags?
id_ID: Bungkus di tag %s paragraf?

en: Yes
id_ID: Ya

en: Yes, load basic form styles
id_ID: Ya, muat gaya formulir dasar

en: Yes, load default form theme
id_ID: Ya, muat tema formulir default

en: Yes, load my custom form styles
id_ID: Ya, muat gaya formulir khusus saya

en: Yesterday
id_ID: Kemarin

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
id_ID: Anda dapat mengubah formulir pendaftaran di <a href="%s">pengaturan formulir MailChimp for WordPress</a>.

en: You don't have any sign-up forms. <a href="%s">Create one now.</a>
id_ID: Anda tidak memiliki formulir pendaftaran. <a href="%s"> Buat satu sekarang. </a>

en: You have not created any sign-up forms yet. Time to do so!
id_ID: Anda belum membuat formulir pendaftaran. Sekarang saatnya!

en: You were successfully unsubscribed.
id_ID: Anda berhasil berhenti berlangganan

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">reset</a> or <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
id_ID: Anda telah mencapai batas aktivasi. Anda harus <a href="%s">mereset</a>atau<a href="%s">meng-upgrade lisensi anda</a> untuk menggunakannya di website ini.

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
id_ID: Lisensi anda telah aktif. Anda memiliki lisensi tak terbatas.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
id_ID: Lisensi anda telah diaktifkan. Anda telah memakai %d/%d aktivasi.

en: Your %s license has been deactivated.
id_ID: Lisensi %s anda telah dinonaktifkan.

en: Your %s license will expire on %s.
id_ID: Lisensi %s anda akan berakhisr pada %s.

en: Your email address
id_ID: Alamat email Anda

en: Your form is missing the following (required) form fields:
id_ID: Formulir anda kurang terisi dengan data yang dibutuhkan:

en: Your license has expired. You must <a href="%s">renew your license</a> if you want to use it again.
id_ID: Lisensi anda telah kadaluarsa. Anda harus <a href="%s">memperbarui lisensi anda</a> jika anda ingin menggunakannya lagi.

en: Your plugin license has expired. You will no longer have access to plugin updates unless you <a href="%s">renew your license</a>.
id_ID: Lisensi plugin anda telah kadaluarsa. Anda tidak akan memiliki akses untuk mengupdate plugin kecuali anda <a href="%s">memperbarui lisensi anda<a/>.

en: bbPress: New Reply
id_ID: bbPress: Balasan Terbaru

en: bbPress: New Topic
id_ID: bbPress: Topik Baru

en: deleted
id_ID: dihapus

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
id_ID: anda <strong>tidak</strong> menerima update

en: you are receiving updates
id_ID: anda menerima update
